Ovaj web site koristi kolačiće

Koristimo kolačiće kako bi personalizirali sadržaj te analizirali promet.

Ako nastavite koristiti naš web site prihvaćate našu politiku upotrebe kolačića.

Privremene tetovaže

Privremene tetovaže ne radimo u Octopusu!

Prema trajnosti razlikujemo:

  • tetovaže - boja ide u dermis, ostaju trajno (mogu se ukloniti laserom)
  • body paint - 'henna (kana) tattoo', nalaze se na površini kože, traju 1-4 tjedna
  • 'sticker tattoo' - vodootporne naljepnice, traju 1-2 tjedna

 

Privremena tetovaža ("bio tetovaža")

'Privremena tetovaža' ili 'bio tetovaža'  izraz je koji neki saloni koriste za izradu tetovaža loše kvalitete. Ovom izjavom nije namjera vrijeđati, već pružiti informacije temeljene na višegodišnjem iskustvu profesionalnih tattoo studija u Hrvatskoj.
Tetoviranje je specifičan zanat koji zahtijeva višegodišnje učenje, kao i svaki drugi. S obzirom na to da ne postoje škole za tetoviranje, jedini način da netko nauči tetovirati jest kroz mentora s dugogodišnjim iskustvom. Kratki seminari i tečajevi neće dovoljno podučiti sve što je potrebno za ovaj posao koji uključuje zdravlje, prijenosne bolesti, umjetnost, anatomiju itd. Crtačke vještine su svakako prednost, no crtanje na koži značajno se razlikuje od crtanja na papiru. Bilo tko može biti tetovirač, ali ne može svatko biti dobar u tome.

Kada bi 'privremene tetovaže' zaista funkcionirale kao što ih oglašavaju (da nestaju u roku nekoliko godina) svi saloni za tetoviranje bi ih radili jer bi nam bilo financijski isplativo s obzirom na potražnju. Možda ste primijetili da ne postoji točan vremenski period u kojem bi boja trebala nestati; jedan salon kaže 6 mjeseci, drugi kaže 3 godine, na Internetu piše 6 godina... Bez obzira na razvoj znanosti, tehnologije i popratnih industrija, još uvijek ne postoji boja koja je u potpunosti razgradiva jednom kada se iglom unese u drugi sloj kože (dermis).

Osoblje beauty salona izrađuje "privremene tetovaže" na isti način kao i trajne - ubadanjem boje u kožu. Ljudi nisu strojevi, stoga nije moguće precizno na svakom dijelu tetovaže ubosti na identičnu dubinu (govorimo o razlikama manjima od 1-2mm). Zbog toga neki dijelovi "privremene tetovaže" mogu ostati vidljivi i 10 godina nakon tetoviranja, jer je boja upiknuta preduboko, tj. na dubinu na kojoj se tetovaže i rade (dermis). Dijelovi tetovaže gdje je boja upiknuta pliće (u epidermis) s vremenom će izblijedjeti i nestati jer se stanice kože konstantno obnavljaju. Rezultat može biti poluizbrisana, neraspoznatljiva slika.

Ovo ne znači da Vas osoblje salona za "privremene tetovaže" želi prevariti; većina iskreno vjeruje da prodaju 'pravu stvar', kako je oglašeno. Nažalost, rijetki se dublje informiraju o svom poslu (pod "dublje informirati" mislimo na čitanje više od jednog članka na internetu). Prije nego se odlučite na "privremenu tetovažu", zatražite da Vam pokažu slike radova starih nekoliko mjeseci ili godina, ako ih imaju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henna tattoo

Prilikom ukrašavanja tijela kanom budite oprezni jer su alergijske reakcije česte i jake, unatoč tome što se boja nalazi na površini kože, a ne u koži.
Boja kane dobiva se od biljke Lawsonia inermis i tamno je crvene boje (natural henna). Postoje varijacije poput neutral henna (koja se dobiva od biljke Senna italica) te black henna, s kojom trebate biti izuzetno oprezni.

Crna kana (black henna) često sadrži umjetna bojila i kemikalije (npr. para-phenylenediamine - PPD) koje daju lijepu crnu boju na koži, ali mogu izazvati ekstremne alergijske reakcije i dovesti do nastanka ožiljaka ukoliko se boja ostavi na koži duže od 2-3 dana. Kana također može biti opasna za ljude koji sa G6PD deficiency sindromom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Primjeri alergijskih reakcija na kanu prikazani su u galeriji ispod.